Jaką minikoparkę kupić?

Minikoparki to niezastąpione maszyny dla każdej firmy specjalizującej się w branży budowlanej. Korzystają z nich również ekipy pracujące w przedsiębiorstwach zajmujących się sieciami wodociągowymi i montażem różnego typu ziemnych instalacji.

Minikoparki

Świetnie sprawdzają się w miejscach, do których zwykła koparka czy koparko-ładowarka nie jest w stanie się dostać z uwagi na duże gabaryty. Jednak kompaktowe wymiary to nie jedyny atut minikoparek. Mimo niewielkiej pojemności łyżki (standardowo do grupy minikoparek zalicza się maszyny o pojemności łyżki nie przekraczającej 0,16 metra sześciennego), charakteryzuje je szybkość, duża moc i wydajność, a w nowoczesnych modelach produkowanych przez czołowe marki zadbano również o ergonomię i komfort pracy operatora maszyny. Okazuje się jednak, że minikoparki budzą zainteresowanie nie tylko specjalistycznych firm budowlanych. Nad zakupem na własność takiego urządzenia coraz częściej zastanawia się również zwykły Kowalski – zwłaszcza na etapie, kiedy postanawia zająć się budową własnego domu.

Chcesz kupić maszynę budowlaną? Znajdź dostawcę z Twojego Regionu:

To kwestia, której warto poświęcić uwagę tuż po załatwieniu wszystkich formalności, jakich wymaga budowa domu i uzyskaniu pozwolenia na budowę. Przed rozpoczęciem etapu prac nazywanego stanem zerowym, który polega między innymi na otoczeniu placu budowy ogrodzeniem i wytyczeniu budynku w terenie przychodzi czas na podjęcie decyzji na temat sposobu zaopatrywania budowy i rozstrzygnięcie zagadnień związanych z całą logistyką, czyli kupowaniem materiałów potrzebnych na budowie i wykonaniem najważniejszych robót ziemnych.

 

Wielu inwestorów wybiera rozwiązanie polegające na wynajęciu ekipy fachowców, którzy zajmą się wykonaniem wszystkich niezbędnych prac i dysponują własnym sprzętem. Jednak niektórzy wolą wynająć sprzęt budowlany w upatrzonej wcześniej firmie. Dla wieku najkorzystniejsza decyzją wydaje się natomiast zakup własnej minikoparki. Będzie niezbędna podczas wszystkich robót ziemnych, których zadaniem jest przygotowanie gruntu pod budowę fundamentów oraz ewentualnych piwnic, a także podczas rozprowadzania kanalizacji poziomej pod podkładem, która na późniejszych etapach będzie służyć do rozprowadzenia instalacji kanalizacyjnej na cały dom.

 

W tym momencie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jaką minikoparkę wybrać? To sprawa niebagatelna, ponieważ budowa domu zawsze jest poważną inwestycją, wymagającą ogromnych nakładów finansowych, więc jeśli już decydować się na zakup minikoparki, powinna być ona wydajna, zwrotna i stateczna. Najlepiej wybierać takie modele, które będą przydatne również później: przy realizacji pomysłów związanych z zaprojektowaniem ogrodu czy podczas prac konserwacyjnych.

 

Minikoparki jako maszyny o masie eksploatacyjnej maksymalnie do 6 ton doskonale poradzą sobie nawet na gruntach lekkich, a także w miejscach trudno dostępnych, gdzie duże koparki ze standardową kabiną nie byłyby w stanie wykonać robót oraz tam, gdzie mogą zastąpić człowieka przy wykonaniu prac ziemnych, które inaczej musiałyby zostać zrealizowane po prostu ręcznie. Zasadniczo pod względem konstrukcyjnym nie różnią się one od zwyczajnych koparek. Minikoparki są urządzeniami tak zwanymi pełnoobrotowymi, co oznacza, że, ich ramię robocze może poruszać się zarówno w prawo jak i w lewe.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest podwozie gąsienicowe, pozwalające na regulację szerokości maszyny. Ma to znaczenie zwłaszcza w miejscach o bardzo ograniczonej przestrzeni roboczej i wąskich. Mają one możliwość kopać bezpośrednio przy ogrodzeniu czy innych pionowych przeszkodach, na przykład przy murze. Niektóre modele szerokość wynosi zaledwie 900 mm. Poprawę stateczności minikoparki uzyskuje się przez rozsunięcie gąsienic. Dodatkowym elementem stabilizującym jest lemiesz. Dostępnych jest kilka rodzajów gąsienic. Najpopularniejsze są gąsienice gumowe, sprawdzające się przy pracach, podłożach łatwych do uszkodzenia i na betonie. Zaletą minikoparek jest również ich wielofunkcyjność. Osoba, która zdecyduje się kupić minikoparkę na własność może dostosować maszynę w zależności charakteru pracy za pomocą wymiany osprzętu roboczego. Możliwości eksploatacyjne tych maszyn uzależnione są od rodzaju zastosowanego osprzętu.

 

Warto się zastanowić, czy wybrać maszynę nową czy używaną. Minikoparki używane, zwłaszcza popularnych i cenionych marek cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, gdyż kosztują mniej nić fabrycznie nowe, a w wielu przypadkach nie ustępują im stanem technicznym. Nowa maszyna jest opłacalna dla tych, którzy zamierzają używać jej często (na przykład dla firm budowlanych). Jeśli maszyna będzie wykorzystywana sporadycznie lub krótko (bo kupowana jest w związku z budową domu), całkowicie wystarczająca będzie używana.

Złóż własne zapytanie o maszynę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »