Ubijarki, czym warto kierować się przy zakupie?

Wśród maszyn budowlanych wyróżnia się kilka typów w zależności od tego, do jakiego celu używane są dane maszyny, jakimi metodami wykonywane jest zadania, a także od rodzaju podłoża, używanego napędu i wielu innych kryteriów. Z uwagi na to można stosować kilka podziałów, ale zazwyczaj specjaliści przyjmują podział, w którym ubijarki plasują się wśród innych maszyn służących do zagęszczania gruntów.

Inne rodzaje maszyn służących do tego celu to rozmaite typy walców, ubijaki oraz zagęszczarki.

 

Z koniecznością zagęszczenia gruntu firmy stykają się wielokrotnie podczas wykonywania rozmaitych prac budowlanych, drogowych czy remontowych. Bardzo ważne jest w związku z tym zaopatrzenie się w ubijarki, które po pierwsze wykorzystują nowoczesne i adekwatne do typu podłoża występującego w danym miejscu, a po drugie gwarantują długą i bezawaryjną eksploatacje, bo wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że awarie znacząco wpływają na wydłużenie czasu potrzebnego do dokończenia prac, a w związku z tym podwyższają koszty inwestycji, nie wspominając o kosztach emocjonalnych inwestora, takich jak zdenerwowania, niecierpliwość i stres.

Chcesz kupić maszynę budowlaną? Znajdź dostawcę z Twojego Regionu:

 

Żeby tych wszystkich niedogodności i uciążliwości uniknąć, a przynajmniej zminimalizować prawdopodobieństwo ich wystąpienia podczas zakupu ubijarki (zresztą podobnie jak każdej innej maszyny budowlanej!) należy podczas zakupu kierować się kilkoma istotnymi wskazówkami.   Dla wielu osób już dawno stało się jasne, że w takich momentach najważniejszym kryterium w żadnym wypadku nie powinna być cena. Kupno taniej ubijarki może i przynosi w pierwszym momencie oszczędności, jednak na dłuższą metę jest całkowicie nieopłacalne. To oczywiste, że nowoczesne technologie, dobre parametry techniczne i wysoka jakość muszą kosztować. Tanie zazwyczaj oznacza niższej jakości, a na to w pracach budowlanych nie można sobie pozwolić. Czasami lepiej zapłacić więcej, ale mieć przy tym gwarancję, że ubijarka jest solidna i wytrzymała. Z oczywistych powodów ubijarki używane będą kosztowały nieco mniej niż maszyny nowe fabrycznie, które dopiero co zeszły z taśmy produkcyjnej. Można dostać ubijarki używane, które były właściwie konserwowane i eksploatowane, więc nawet nie widać po nich tego, że nie są nowe.

 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli ubijarek ręcznych, hydraulicznych czy wibracyjnych oraz innych maszyn i urządzeń służących do zagęszczania gruntu rozmaitymi metodami, a ich producentami są znane i cenione na całym świecie przez specjalistów z branży budowlanej marki. Marka ma znaczenie. Warto wybierać marki sprawdzone, obecne na rynku od wielu lat i precyzyjnie zaprojektowane do zadań, jakie mają wykonywać. Poza marką i ceną wybór odpowiedniej do naszych celów ubijarki powinien być uzależniony w największym stopniu od rodzaju gruntu, który ma ulec zagęszczaniu i jego wielkość.   Najczęściej spotykane są ubijarki wibracyjne. Stosuje się je do zagęszczania ziemi, między innymi podczas budowy obiektów, a także w trakcie prac konserwacyjnych i remontów. Ich największym atutem jest duża szybkość wykonywania prac, połączona z elastycznością oraz efektywnością. Ich zastosowanie jest podobne jak w przypadku płyt wibracyjnych.

 

Najlepiej sprawdzają się wobec gruntów spoistych. Oczywiście nie trzeba przypominać, że ślady ubijania muszą zachodzić na siebie, o czym wie każdy doświadczony operator ubijarki. Podczas zakupu ubijarki warto zwracać uwagę również na komfort pracy operatora.   Zwykle większość ubijarek jest zaprojektowana i skonstruowana w sposób uwzględniający kwestie związane z zapewnieniem operatorowi maksymalnej wygody, dzięki czemu będzie się mógł skoncentrować na zadaniu. Standardem w nowych ubijarkach jest także uchwyt przeciwwibracyjny, który zwiększa ergonomikę pracy i chroni operatora przed narażeniem na drgania oraz regulator amplitudy drgań oraz prędkości pracy, który pozwoli dostosować częstotliwość wibracji do rodzaju gruntu.

 

Koniecznie należy zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia zamontowane w ubijarce. takie jak chociażby osłaniający maszynę przed uszkodzeniami i ewentualnymi uderzeniami ochronny i mocny pałąk.   Jak widać, wybór odpowiedniej nie jest sprawą prostą. Trzeba pamiętać, że czas pracy niezbędny do osiągnięcia wymaganego poziomu gruntu w dużym stopniu zależy od poziomu wilgotności i uziarnienia gruntu, a także – co oczywiste – od zastosowanej metody oraz użytego obciążenia i wziąć te elementu pod uwagę podczas kupowania ubijarki do firmy.

Złóż własne zapytanie o maszynę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »